Soffa sengustaviansk av Ephraim Ståhl

Klubbat för:

55000 SEK

Utropspris

35 000-40 000 SEK

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), soffa, sengustavianskt stockholmsarbete, efter förlaga av Louis Masreliez, träskuren dekor och pastellage, armlänen med sfinxhuvuden och skulpterade gripar, sidorna med palmetter, sarger med bladstav, klot och överkragade avsmalande ben med kannelering, längd 225 cm, kortad, mindre dekordel saknas, obetydliga dekorskador

LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Stolens Guldålder 1650-1850, Stockholm 2003, sidan 224, jämför närmast identisk soffa signerad av Ephraim Ståhl

2073

2016-12-07