Sophie Södergren, Pratstund

Sophie Södergren, Pratstund
Sophie Södergren, Pratstund
Sophie Södergren, Pratstund
Sophie Södergren, Pratstund
Sophie Södergren, Pratstund
Sophie Södergren, Pratstund
Sophie Södergren, Pratstund
Sophie Södergren, Pratstund

Klubbat för:

15000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

SOPHIE SÖDERGREN
1847-1923
Pratstund under blommande fruktträd
Signerad S. Södergren. Olja på duk, 46 x 42 cm.
.
Året är 1878 och världsutställningen i Paris öppnar. Sophie Södergren, 31 år fyllda, är en av de svenska konstnärer som valts ut och får visa sitt måleri för en förmögen publik från hela världen. Konsten hänger i en hall där besökarna vandrar längs en imponerande 730 meter lång gata. Vi kan bara föreställa oss hur spännande detta måste ha varit för den svenska målarinnan som bara några år tidigare studerat vid Konstakademien hemma i Stockholm. Hela 13 miljoner människor besökte världsutställningen. Efter åren i Paris fortsätter Sophie Södergren till Rom. Under 1880-talet deltar hon sedan flitigt i flera utställningar hemma i Sverige.
.
Hennes måleri är starkt präglat av det nya, friska friluftsmåleriet. I katalognumret Pratstund under blommande fruktträd kan vi tydligt se influenserna från tiden i Paris. Blommorna uppe i trädet är skissartade mot ett tydligt grenverk som bildar ett tak över de unga kvinnorna. Krukväxterna är briljant återgivna med sin detaljrikedom, men ändå med friluftsmålarens lätta penseldrag. Den skickliga färgbehandlingen skapar ett måleri med effektfulla kontraster.
.
Sophie Södergren tillhör en av våra bortglömda, begåvade kvinnliga konstnärer vid förra sekelskiftet. Hennes nyckelverk som detta är mycket sällsynt förekommande på auktionsmarknaden.

3009

2016-12-08