Spegel gustaviansk av Johan Åkerblad

Klubbat för:

27000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad IÅ, Stockholms hallstämpel 1784, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, genombrutet krön med kärve, lins och bandrosett, blomsterfestonger med rosor, ramen med bandfläta och pärlstav, nedre sarg med havrefestonger och pinjekotte, fasettslipade kvicksilverfolierade glas i original, originalbakstycke, 200 x 74 cm, smärre lagningar och dekorskador

2032

2016-12-07