Spegel gustaviansk av Johan Åkerblad
Klubbat för:
27000 SEK
Utropspris
30 000-35 000 SEK
JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad IÅ, Stockholms hallstämpel 1784, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, genombrutet krön med kärve, lins och bandrosett, blomsterfestonger med rosor, ramen med bandfläta och pärlstav, nedre sarg med havrefestonger och pinjekotte, fasettslipade kvicksilverfolierade glas i original, originalbakstycke, 200 x 74 cm, smärre lagningar och dekorskador
2032
2016-12-07