Spegel i rokoko tillskriven Ehrhart Göbel

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

80 000-100 000 SEK

EHRHART GÖBEL (glasslipare och spegelfabrikör i Stockholm 1744-1764) tillskriven, spegel, stockholmsarbete i tidig rokoko, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, genombrutet krön med dekor av akantus, mussla, rocailler och voluter, ramen med graverad dekor, kantglas av fasetterade kvicksilverfolierade ovaler och fasetterade romber i blå glasmassa, nedre sargen genombruten med rocailler och akantusornamentik, silverfolierat glas, 126 x 71 cm, omarbetad, lagningar, enstaka kantglas med sprickor, senare bakstycke

PROVENIENS:
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 2004, nr 1717

2016

2016-12-07