Spegel rokoko i Hårlemans art

Spegel rokoko i Hårlemans art
Spegel rokoko i Hårlemans art
Spegel rokoko i Hårlemans art
Spegel rokoko i Hårlemans art
Spegel rokoko i Hårlemans art
Spegel rokoko i Hårlemans art

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

40 000-50 000 SEK

SPEGEL, stockholmsarbete i tidig rokoko av slottsverkstadskvalitet, i Carl Hårlemans art, träskuren dekor, förgylld, genombrutet krön med drakvingar, ymnig dekor av akantus, blomstergirlanger, rocailler, spaljémönster och voluter, ramen med graverad dekor, nedre sargen med mussla och pikerade fält, kvicksilverfolierat glas, 154 x 70 cm, smärre dekor- och förgyllningsskador samt lagningar

LITTERATUR:
Lars Sjöberg och Ingalill Snitt: Nio hus och en kyrka, Stockholm 2010, sidan 52 avbildad i interiör

OTRYCKTA KÄLLOR:
Nationalmuseum, Stockholm: Teckningar, ritningar och arkitekturritningar av Carl Hårleman, jämför NMH CC 1293, NMH THC 9172 och NMG 21/1884

Spegeln uppvisar mycket tidiga drag av den nya franska rokokostilen som introducerades i Sverige av samtidens mest tongivande arkitekt, Carl Hårleman, i samband med inredningen av Stockholms slott under 1700-talets andra kvartal. Den spektakulära ramen har kvardröjande drag av senbarocken, medan krönet och nedre sargen blommar ut i rokokons yppiga formspråk med alla dess attribut, blomstergirlanger, drakvingar, kinesiserande spaljémönster, musslor och rocailler. Den höga kvalitén och det utsökta uttrycket för tankar till de skickliga ornamentbildhuggare som var verksamma och utbildades vid Slottsverkstaden. Till skillnad från de renodlade rokokospeglar som tillverkas efter rokokons stora genombrott är auktionens spegelram träskuren, medan efterföljarna i regel är uppbyggda av gjutna ornament i papier maché.

Det finns ett rikhaltigt material av Carl Hårlemans ritningar bevarat i Nationalmuseums handteckningssamlingar. Här finner vi förlagor som säkerligen varit inspirationskällor till spegelns avancerade formspråk, i ritningar till bevingade kartuscher, väggpaneler till Drottningholm eller begravingssköldar för Riddarholmskyrkan. De stiliserade drakvingarna och spaljémönstren återfinns i fasaddekorerna på Kina slott vid Drottningholm, vilket projekterades under Hårlemans tid men som i sin nuvarande form uppfördes efter Carl Fredrik Adelcrantz ritningar. Fascinationen för det orientaliska, under Fredrik Adolf och Lovisa Ulrikas regeringstid, satte tydliga avtryck i såväl Stockholms slott, som Drottningholm med tillhörande byggnader.

2064

2016-12-07