Spegel stockholmsarbete i rokoko
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
30 000-35 000 SEK
SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, dekor i papier maché, fragmentarisk originalförgyllning, Stockholms hallstämpel 1760, genombrutet krön med rocailler, ströblomster, graverad botten, ramen med graverade blommor, nedre sargen med akantus och rocailler, fasettslipade kvicksilverfolierade originalglas, originalbakstycke, 75 x 33 cm, slitage, mindre dekorbortfall
2015
2016-12-07