Spegellampett stockholmsarbete i rokoko
Klubbat för:
32000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
SPEGELLAMPETT, stockholmsarbete i rokoko, för två ljus, träskuren dekor med inslag av pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, genombrutet krön med rocailler och voluter, skålad och profilerad ram med akantus och pärlstav, nedre sargen med fäste för ljushållare i form av fleurong, ljusarmar i mässing, fasettslipat kvicksilverfolierat glas, originalbakstycke, 88 x 53 cm, smärre dekor och folieringsskador
2063
2016-12-07