Spegellampetter gustavianska

Spegellampetter gustavianska
Spegellampetter gustavianska
Spegellampetter gustavianska
Spegellampetter gustavianska
Spegellampetter gustavianska
Spegellampetter gustavianska
Spegellampetter gustavianska
Spegellampetter gustavianska
Spegellampetter gustavianska
Spegellampetter gustavianska
Spegellampetter gustavianska
Spegellampetter gustavianska
Spegellampetter gustavianska
Spegellampetter gustavianska
Spegellampetter gustavianska
Spegellampetter gustavianska

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

SPEGELLAMPETTER, ett par, gustavianska, för två ljus vardera, träskuren dekor och pastellage, förgyllda med polerat guld och slagmetall, krönt av bandrosett och korslagda blomsterkvistar, ramen med lager- och pärlstav, nedre sargen med lagerkvistar, ljusarmar i mässing, kvicksilverfolierade glas, 66,5 x 45 cm, smärre slitage, dekorlagningar, förstärkningar, enstaka komplettering

PROVENIENS:
Konsul Carl Olof Söderlund (1876-1975), Västerås (sannolikt har spegellampetterna gått i arv från äldre generationer då dessa finns dokumenterade på fotografier från konsul Söderlunds föräldrahem)
därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare

2031

2016-12-07