Spegellampetter gustavianska
Klubbat för:
40000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
SPEGELLAMPETTER, ett par, gustavianska, för två ljus vardera, träskuren dekor och pastellage, förgyllda med polerat guld och slagmetall, krönt av bandrosett och korslagda blomsterkvistar, ramen med lager- och pärlstav, nedre sargen med lagerkvistar, ljusarmar i mässing, kvicksilverfolierade glas, 66,5 x 45 cm, smärre slitage, dekorlagningar, förstärkningar, enstaka komplettering
PROVENIENS:
Konsul Carl Olof Söderlund (1876-1975), Västerås (sannolikt har spegellampetterna gått i arv från äldre generationer då dessa finns dokumenterade på fotografier från konsul Söderlunds föräldrahem)
därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare
2031
2016-12-07