Spegellampetter gustavianska av Johan Åkerblad
Klubbat för:
120000 SEK
Utropspris
80 000-100 000 SEK
JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), ett par spegellampetter, gustavianska stockholmsarbeten, signerade IÅ under krona samt Stockholms hallstämpel 1782?, för vardera två ljus, träskuren dekor, förgyllda med polerat guld och slagmetall, genombrutet krön med dekor av bandrosett och eklöv, ramen med pärlstav, ljusarmar i mässing, kvicksilverfolierade glas, sannolikt originalbakstycken, 59,5 x 36 cm, smärre slitage och sprickor, ena ljushållaren och manschetten med lagning, snarlika ljuspipor
PROVENIENS:
Häringe slott, Södermanland
2088
2016-12-07