Spegellampetter transition av Johan Åkerblad

Klubbat för:

80000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), ett par spegellampetter, stockholmsarbeten i transition, signerade IÅ under krona samt Stockholms hallstämpel 1777, för vardera ett ljus, dekor i papier maché, förgyllda, genombrutet krön med dekor av bandrosett, lagerfestonger, korslagda facklor och voluter, graverade ytor, genombruten nedre sarg med lagerfestong, ljusarmar i mässing, kvicksilverfolierade glas, 73 x 31 cm, smärre slitage och lagningar, ena glaset med folieringsskador

PROVENIENS:
Häringe slott, Södermanland

2014

2016-12-07