Ståndskåp Jämtland tillskrivet Knoppmålaren
Klubbat för:
95000 SEK
Utropspris
75 000-100 000 SEK
STÅNDSKÅP, s k storschskåp eller dubbelskåp, Jämtland, tillskrivet Knoppmålaren, märkt JJD och daterat 1819, imitationsmåleri, krönet med marmorering, dörrar bemålade med bård av växtornamentik, centralt placerade blomsterknippen med gustavianska rosetter mot ljusblå fond, insidan med limfärgsmåleri av spaljémönster och stiliserad ornamentik, fyra fasta hyllor varav en med skedurtag, nedre delen med två lådor med dragringar, profilerad benställning med låda dekorerad med bård av växtornamentik, nyckel finns, baksidan märkt LP S, höjd 202,5, 117 x 37 cm, slitage, spår av draghandtag
PROVENIENS:
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 2003, nr 1712
LITTERATUR:
Maj Nodermann: Mästare och möbler - Jämtländska målare, bildhuggare, hantverkare och deras produkter, Uddevalla 1990, sidan 101
Maj Nodermann, Mästare och möbler - Jämtländska målare, bildhuggare, hantverkare och deras arbeten, Östersund 2005, sidan 96 & 302
Johan Knutsson & Ulla-Karin Warberg, När färgen kom till byn - Målade allmogemöbler från norr till söder 1750-1850, Lund 2014, sidan 70ff
Knoppmålaren är en ännu ej identifierad jämtländsk bygdemålare. Daterade arbeten av hans hand finns från åren 1811-1820. Måleriet utmärks av en stark påverkan av Hagaskolan.
I jämtländsk storbondemiljö, företrädesvis i Storsjöområdet, har denna typ av skåp ingått som del av döttrarnas hemgift. Skåpen kom i folkmun att kallas "storsch-skåp ", då "storscha " är jämtska för flicka. Skåp med kvinnliga ägarbeteckningar, det vill säga initialkombinationer som slutar på D för dotter, är i majoritet visar den studie av 200 skåp som Maj Nodermann redogör för i sin avhandling "Mästare och möbler ". Kvinnliga ägarbeteckningar finns på 107 av skåpen, manliga ägarbeteckningar, med initialkombinationer som slutar på S för son, finns på 38. De resterande 55 skåpen bär både kvinnlig och manlig ägarbeteckning, det vill säga dessa skåp har givits som bröllopsgåva eller markerat ett generationsskifte på gården. Funktionen skåpen hade kan sägas vara dubbel, dels förvarades föremål i skåpet, ofta det allra dyrbaraste i silver, glas, keramik och mindre dräktdelar, dels var skåpet en värdemätare, då dörrarna kunde stå öppna, så att gäster kunde få skåda härligheten inuti. Storhetsperioden för dessa skåp var mellan 1780-1850, då måleriet och snickerikonsten i Jämtland utvecklades till något helt och hållet unikt.
2040
2016-12-07