Stol från Gunnebo slott
Klubbat för:
17000 SEK
Utropspris
12 000-15 000 SEK
STOL från GUNNEBO SLOTT, sengustaviansk, formgiven av Carl Wilhelm Carlberg, sannolikt utförd av Gustaf Thunström (bildhuggargesäll 1787, mästare i Göteborg 1792), träskuren dekor, genombruten ryggbricka med lagerstav, hörnen fleuronger, centralt placerad medaljong med lagerkrans, sarg med lagerstav och hörnfleuronger, främre benen spiralvridna, sabelformade bakben med kannelering, slitage, obetydliga lagningar
PROVENIENS:
Gunnebo slott, Fässbergs socken, Västra Götalands län
enligt uppgift förvärvad genom antikhandeln i Göteborg på 1930-talet
LITTERATUR:
Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, sidan 84 jämför C.W. Carlbergs originalritning för stolen
Birgitta Martinus: Stolar från Lindome, Västerås 2012, sidan 135ff, sidan 136f interiör av Stora salongen på Gunnebo med identiska stolar
Stora delar av Carl Wilhelm Carlbergs originalinredning för Gunnebo skingrades under 1900-talets första hälft och när Mölndals stad förvärvade egendomen 1949 var slottet i princip tomt. Huvuddelen av Carlbergs originalritningar återfanns senare på Gunnebos vind, därigenom kunde nytillverkning ske av möblerna efter originalritningarna. Av den aktuella stolsmodellen återfinns sex originalstolar på Gunnebo, övriga är kopior tillverkade av NK:s verkstäder.
2000
2016-12-07