Stolar, 12 st., sengustavianska

Klubbat för:

100000 SEK

Utropspris

100 000-125 000 SEK

STOLAR, 12 stycken, sengustavianska stockholmsarbeten, varav nio signerade ES (Ephraim Ståhl stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), en MLB (Melchior Lundberg d.ä. stolmakare i Stockholm 1774-1812/16), två märkta med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, trapetsformad rygg, sarger med bladsnitt, svängd frontsarg, hörnfleuronger, överkragade kannelerade ben, bemålade i pärlgrått, slitage, förstärkningar, lagningar, kompletterade fotavslut, med individuella variationer

LITTERATUR:
Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, sidan 213 jämför stolsmodellen signerad av Ephraim Ståhl

2050

2016-12-07