Stolar, 12 st., sengustavianska
Klubbat för:
100000 SEK
Utropspris
100 000-125 000 SEK
STOLAR, 12 stycken, sengustavianska stockholmsarbeten, varav nio signerade ES (Ephraim Ståhl stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), en MLB (Melchior Lundberg d.ä. stolmakare i Stockholm 1774-1812/16), två märkta med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, trapetsformad rygg, sarger med bladsnitt, svängd frontsarg, hörnfleuronger, överkragade kannelerade ben, bemålade i pärlgrått, slitage, förstärkningar, lagningar, kompletterade fotavslut, med individuella variationer
LITTERATUR:
Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, sidan 213 jämför stolsmodellen signerad av Ephraim Ståhl
2050
2016-12-07