Stolar sengustavianska efter C.W. Carlberg
Klubbat för:
8000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
STOLAR, ett par, sengustavianska, sannolikt göteborgsarbeten, s.k. Gunnebo-modell efter Carl Wilhelm Carlbergs formgivning, träskuren dekor, genombruten ryggbricka, krönet och frontsargen med lunettform, sarger med bandfläta, hörnfleuronger, frambenen med godronnerade överkragade anfanger, avsmalnande kannelerade ben, sabelformade bakben, H-kryss, numrerade 1 respektive 2, bemålade, underliggande fragmentarisk gråblå originalfärg, slitage
LITTERATUR:
Birgitta Martinus: Stolar från Lindome, Västerås 2012, sidan 142ff jämför Carlbergs originalritning från omkring 1790 till stol för inredningarna på Gunnebo slott samt liknande stolsmodeller
I likhet med stolarna som tillverkades för Gunnebo slott är auktionens stolar inte pluggade, vilket har ansetts bero på att tillverkaren inte varit en traditionell stolmakare utan verksam inom bildhuggarskrået. Bildhuggargesällen Gustaf Thunström i Göteborg engagerades för tillverkningen av sittmöblerna på Gunnebo 1787.
2001
2016-12-07