Taburetter gustavianska Ephraim Ståhl
Klubbat för:
16000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), ett par taburetter, gustavianska stockholmsarbeten, signerade ES, båda märkta med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, sarg med bladstav, hörnfleuroner, överkragade benanfanger med godronnering, avsmalnande kannelerade ben, bemålade, underliggande originalfärg i pärlgrått, märkta med rödkrita Sterkeÿ (Johan Ulrik Sterkey, tapetserare i Stockholm 1793, arbetade på Stockholms slott, vistades i Frankrike 1803-1804), sannolikt originalstoppning, slitage, smärre skador
2002
2016-12-07