Terrin med lock, Henrikstorps glasbruk, 1700-tal
Klubbat för:
16000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
TERRIN med LOCK, 1700-talets mitt, Henrikstorps glasbruk, grå glasmassa, graverad dekor av medaljong med två fåglar och hjärta samt brodyrer, locket med brodyrer, höjd 20 cm, spricka vid ett hänkelfäste
LITTERATUR
Jämför modellen Glasboken, Carl Hermelin -Elsebeth Welander, 1980, s. 111
2114
2016-12-07