Terrin med lock, Henrikstorps glasbruk, 1700-tal

Klubbat för:

16000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

TERRIN med LOCK, 1700-talets mitt, Henrikstorps glasbruk, grå glasmassa, graverad dekor av medaljong med två fåglar och hjärta samt brodyrer, locket med brodyrer, höjd 20 cm, spricka vid ett hänkelfäste

LITTERATUR
Jämför modellen Glasboken, Carl Hermelin -Elsebeth Welander, 1980, s. 111

2114

2016-12-07