Terrin med lock, tenn, av Peter Gillman
Klubbat för:
15000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
TERRIN med LOCK och FAT, tenn, gustaviansk, fyrstämplad Peter Gillman (tenngjutare i Stockholm 1770-1798/1801), fatet fyrstämplat Anders Samuel Wetterqvist (tenngjutare i Stockholm 1766-1796), Stockholm 1789, rundad form på fot med dekor av pärlstavsbård, klockformat lock med knopp, terrinens höjd 21, 25,5 x 18, fatet 35 x 25 cm, smärre bucklor och slitage, fatet med bristningar och lagningar
2116
2016-12-07