Teservis 5 delar silver S:t Petersburg

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

TESERVIS, 5 delar, bricka, tekanna, sockerskål med lock, gräddkanna och sockertång, brickan av Nikolay Kemper, Moskva 1895, rektangulär med handtag, i spegeln graverad blomkartusch och monogram, sidornas kanter med inskription 28 Juni 1870 1895 Fr Richardt, längd med handtag 43 cm, bredd 26,7 cm, vikt 912 g, tre delar sannolikt av Fedor Gordynov, Moskva 1895, graverad dekor med blomkartusch och initialer, invändigt förgyllda, vikt ca 908 g, sockertången med otydliga stämplar och med samma dekor som övriga delar, schatull av ek med mässingsskylt märkt XXV, tesil saknas, schatullet med slitage

2212

2016-12-07