Tespadar supkoppar dosa Ryssland

Klubbat för:

9000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

TESPADAR, 2 st., SKED, SUPKOPPAR, 2 st samt DOSA, en tespade med polykrom cloisonnéemalj, sannolikt av Gustav Klingert, Moskva 1890-96, längd 11 cm, vikt 35 g, emaljskador, en tespade stämplad Nemirov Kolodkin, Moskva 1880-90-tal, mattpunsad yta, bladet invändigt förgyllt, pålagd kartusch 14 k guld (stämplat) med graverat monogram, längd 11,5 cm, vikt 26 g, en kaffesked, stämplad 11 Artellen 1908-17, polykrom, skuggad emaljdekor, förgylld, längd 10 cm, vikt 16 g, en cylindrisk supkopp på tre kulfötter av Andrej Dementiev, Moskva 1796, punsad dekor, delvis förgylld, höjd 5 cm, vikt 51 g, en fot förstärkt, en fyrsidig supkopp på rund fot, ostämplad, punsad dekor av akantus och medaljonger, hänkel i form av en blomma, delvis förgylld, höjd 4 cm, vikt 34 g, dosa möjligen buxbom, oval, på locket genombrutet ornament med kejserlig krona av 14 k guld, ca 8x11 cm, höjd ca 3,5 cm, fläckar

PROVENIENS

2214

2016-12-07