Thérèse Mineur, Utsikt mot Södermalm
Klubbat för:
18000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
THERESIA MINEUR
1839-1860
Utsikt mot Södermalm och Katarina kyrka, Stockholm
Signerad och daterad Theresia Mineur 1860. Olja på duk, 54,5 x 79 cm.
.
I Carl Johan Fahlcrantz efterföljd bildade Gustaf Wilhelm Palm (1810-1890) skola i svenskt landskapsmåleri under 1800-talets mitt. Han var ofta på resande fot, främst Italien, men han undervisade även i måleri i Stockholm. Vid en första anblick kan man förledas tro att det här skulle vara en målning av honom. Men det är det inte. Det är en av hans elever som målat, en kvinnlig sådan vid namn Theresia Mineur.
.
Den här Stockholmsvyn från Djurgården mot Södermalm målade hon 1860 och influenserna från Palm är tydliga i bilden. Det här är en tid då ett kvinnligt konstnärskap är ovanligt. Men Mineur bedrev studier under ledning av Gustaf Wilhelm Palm i Stockholm och studerade även konst i Paris. Förutom att hon hör till den första gruppen av kvinnliga landskapsmålare under 1800-talet hör hon också till den första gruppen av kvinnliga konstnärer som bedriver konstnärliga studier i Frankrike.
..
Hon deltog i Konstakademiens utställningar 1858 och 1860 med Stockholmsutsikter och den här målningen var sannolikt med på den senare utställningen. Men hennes konstnärliga karriär blev kort. Hon avled i Paris i september 1860, knappt 21 år gammal.
3054
2016-12-08