Trädgårdsskulptur omkring 1900-talets början
Klubbat för:
38000 SEK
Utropspris
50 000-60 000 SEK
TRÄDGÅRDSSKULPTUR, omkring 1900-talets början, allegorisk framställning av hösten i form av kvinna med vinlövskrans i håret, bärande korgar med vindruvsklassar, komposit, ovalt postament med dekor av ymninghetsfestonger och bandrosetter, terrakottafärgad komposit, skulpturens höjd 152 cm, postamentets höjd 40 cm, slitage, skador och lagningar
2128
2016-12-07