Trädgårdsskulptur omkring 1900-talets början

Klubbat för:

38000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

TRÄDGÅRDSSKULPTUR, omkring 1900-talets början, allegorisk framställning av hösten i form av kvinna med vinlövskrans i håret, bärande korgar med vindruvsklassar, komposit, ovalt postament med dekor av ymninghetsfestonger och bandrosetter, terrakottafärgad komposit, skulpturens höjd 152 cm, postamentets höjd 40 cm, slitage, skador och lagningar

2128

2016-12-07