Trädgårdsurna efter Medicivasen
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
35 000-40 000 SEK
PARKURNA, England 1800-talets andra hälft, sannolikt Handyside, efter Medicivasen, mynningen med dekor av äggstav, midjan romerskt figursceneri, uppsvängda hänklar med maskaroner, botten med växtornamentik, gjutjärn, bemålad i sandstensimitation, postament av komposit i form av kannelerad kolonn, total höjd 127,5 cm, postament med nagg
HISTORIK
Andrew Handyside tog 1848 över sin farbrors välrenommerade gjuteri, Britannia Foundry, som startades 1820. Redan efter tre år hade företaget expanderat och på den första världsutställningen, i London 1851, visades ett stort urval av klassiska trädgårdsornament.
Mediciurnan är först upptagen 1598 i en inventeringen av Villa Medici, i närheten av Rom, även om det finns bevis för att det fanns åtminstone 30 år tidigare. 1780 flyttades urnan till Florens och placerades i Uffizierna där den finns än idag. Vasen var en av de mest populärt reproducerade antika föremål som kopierades i alabaster, biskvi, brons, gjutjärn, marmor och terrakotta. Medicivasen utfördes ursprungligen i Aten, under andra halvan av det första århundradet e.Kr, som en trädgårdsurna för den romerska marknaden. Urntypen finns illustrerad i Handysides katalog från 1874.
2109
2016-12-07