Urna efter Thomas Hope, 1800-tal

Klubbat för:

22000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

URNA, 1800-tal, pompejansk stil, efter Thomas Hopes design, godronnerad botten, slät midja, bandfläta, halsen med vinlövsgirlang, volutformade hänklar med svanhuvuden, stengods i engelskt rött, kannelerad kolonn i stuck, urnans höjd 80,5 cm, kolonnen 90 cm, nagg, skador och lagningar

LITTERATUR:
David Watkin & Philip Hewat-Jaboor, ed.: Thomas Hope - Regency Designer, London 2008, sidan 90ff jämför vaser och planschförlagor, sidan 382f jämför ett par vaser

2110

2016-12-07