Urna, sengustaviansk porfyr
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
40 000-50 000 SEK
URNA, sengustaviansk, Svart Rännåsporfyr från Elfdals Porphyrverk, formgiven av Carl Fredrik Sundvall omkring 1790, mediciform, höjd 22, diameter 17 cm, obetydliga nagg
LITTERATUR:
Bukowski auktioner: Porfyr - en utställning kring föremål från Älvdalens Gamla Porfyrverk, Stockholm 1985, sidan 21 avbildad i ritningar av Carl Fredrik Sundvall daterade 1788-1790
Elsebeth Welander-Berggren: Porfyr - den kungliga stenen, Stockholm 2016, sidan 7 jämför hovciselören Fredric Ludvig Rungs ritningar för porfyrföremål, sidan 9 jämför medicivasen ur priskuranten Porphyr de Suède, sidan 119 jämför ett par urnor i Rännåsporfyr
2171
2016-12-07