Urnor 1800-talets första hälft
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
50 000-60 000 SEK
URNOR, ett par, sannolikt Ryssland, 1800-talets första hälft, möjligen Jekaterineburg, serpentinsten från Uralbergen, amforaformade, ovoid korpus med utsvängd mynning, profilerad fot, avslutande fotplatta, höjd 32,5 cm, smärre nagg, ena med mindre naturlig spricka
2180
2016-12-07