William Gislander, Dopping vid blommande näckrosor

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

18 000-20 000 SEK

WILLIAM GISLANDER
1890-1937
Dopping vid blommande näckrosor
Signerad och daterad W. Gislander 1929. Olja på duk, 45 x 45 cm.
.
De vita näckrosblommorna bryter effektfullt den svarta vattenytan som ligger alldeles stilla. Doppingen glider sakta förbi. Detta är ett unikt verk ur djurmålaren William Gislanders konstnärskap. Bilden är laddad av symbolik och nordisk naturmystik på en och samma gång.
.
Näckrosen symboliserar hur själen kämpar sig upp ur djupet och mörkret genom att sträva mot ljuset. Väl vid ytan spricker den upp i en fantastisk blomma. Den vita näckrosblomman är också en symbol för renhet.
Färgbehandlingen i denna målning är effektfull och penseldragen utförda med skicklig hand. Sett till utförandet är det tveklöst ett av Gislanders bästa verk vi står inför, men det är också fjärran från hans vanliga kommersiella skildringar av fågellivet i Sverige.
.
Det här är en bild som griper tag i betraktaren. Konstnären har fångat sitt eget själsliv på duken - en dragkamp mellan de två ytterligheterna inom människan - mörkret och livskraften.

3032

2016-12-08