A.G.Hafström, Flicka med fågel
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
18 000-20 000 SEK
AXEL GILLIS HAFSTRÖM
1841-1909
Flicka med fågel
Signerad och daterad A G Hafström D-f- 79. Olja på duk, 40 x 28,5 cm.
.
Hon har lagt ifrån sig hatten och buketten med sommarblommor. Ömsint håller den näpna flickan upp fågeln hon funnit vid stigen. Som betraktare är vi nog många som känner igen oss från barndomens somrar i auktionens målning, Flicka med fågel.
Axel Gillis Hafström var precis som vännen August Malmström skicklig på att återge idylliska scener från folklivet, gärna med barnen i centrum. Det är ett genremåleri som älskats av generationer. Grindslanten av August Malmström är än i dag ett av Sveriges mest kända och folkkära konstverk och tillika ett av de högst betalda verken på auktion av en svensk målare genom tiderna.
.
Hafström var elev vid Konstakademien 1861-65 och visade tidigt talang. Under studierna erhöll han såväl lovord som en medalj. I likhet med Malmström gav han sig ut i Europa, först till Düsseldorf och senare Holland och Frankrike. Det skilde mer än tio år i ålder mellan de två begåvade männen, men de valde samma väg i konsten och blev också vänner. 1878 kom Hafström hem från Paris och startade då en målarskola i Stockholm tillsammans med Malmström. Inom konstlivet i Stockholm fick Hafström en framträdande roll och valdes till sekreterare i Konstföreningen i Stockholm som senare skulle bli Sveriges allmänna konstförening. Senare utsågs han till intendent i föreningen.
.
Han deltog i en rad utställningar hemma i Sverige vid såväl Konstakademien och Konstföreningen och vann såväl publikens som kritikernas gillande för målningar som Barn som åker kälke, Sommardag Oxelösund, Nödskott och Havsvik vid Landsort för att nämna några av hans kända verk.
3097
2017-06-08