Alessandro Marchesini, Venus och Adonis
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
200 000-300 000 SEK
ALESSANDRO MARCHESINI
Italien 1664-1738
Venus och Adonis
Olja på duk, 118 x 159 cm.
PROVENIENS
Troligen samling Mosconi Bertani, Verona
EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
LITTERATUR
(Troligen) Emilio Negro och Nicosetta Roio, Alessandro Marchessini, 1663-1738, Artioli, Modène, 2010, katnr 68.P., sid 66.
Vår målning skulle kunna vara den komposition som Scherli beskriver i sin Notizie della citta di Verona 1752, cc.96,99, omnämnd i verket av Negro och Roio "In casa del signor Marchese Gherardini... si vede un quadro con Venere, che parte d'Adone con molto figure, opera bella in nero d'Alessandro Marchesini". Den myllrande kompositionen och målningens rörelser överensstämmer väl och är karakteristiska av Marchessinis oeuvre. Putti förflyttar sig och vecklar ut ett stort rött draperi framför Venus och Adonis stående vid skogens öppning. Ett starkt ljussken belyser några utvalda figurer och förstärker skenet av den kromatiska paletten.
De råa färgerna tillsammans med den nästan överdrivna vridningen av kropparna kan jämföras i La toilette de Vénus. Koppar, 42,5 x 58 cm, Coll. part.
3146
2017-06-08