Ampel, 1800-talets första hälft
Klubbat för:
10000 SEK
Utropspris
12 000-15 000 SEK
AMPEL, 1800-talets första hälft, sannolikt Ryssland, fasettslipad skål i glas, beslag i delvis brännförgylld mässing, kedjefästen i form av medusahuvuden, botten med avslutande pinjekotte, höjd 62 cm, slitage, obetydliga nagg, ljuspipa saknas, takfäste borrat
2329
2017-06-07