Ampel, 1800-talets första hälft

Klubbat för:

10000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

AMPEL, 1800-talets första hälft, sannolikt Ryssland, fasettslipad skål i glas, beslag i delvis brännförgylld mässing, kedjefästen i form av medusahuvuden, botten med avslutande pinjekotte, höjd 62 cm, slitage, obetydliga nagg, ljuspipa saknas, takfäste borrat

2329

2017-06-07