Ampel, Restauration, Frankrike

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

AMPEL, Restauration, Frankrike, för åtta ljus, brännförgylld brons och mörkpatinerad mässing, takfäste med uppsvängda palmetter, genombrutna kedjor med fästen av serafer, uppsvängda ljusarmar i form av ymninghetshorn med avslutande lejonhuvud, sarger med roulettedekor, botten med avslutande knopp, höjd 100 cm, smärre bristningar, kompletteringar och slitage, borrad för el

PROVENIENS:
Inköpt i Paris på 1920-talet
därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare

2331

2017-06-07