Ampel, sengustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
34000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
AMPEL, sengustavianskt stockholmsarbete, för tre ljus, brännförgylld brons, takfäste med plym, kedjor i mässing, stomme med fasetterade bågar krönta av lejonmaskaroner respektive ljuspipor med lösa manschetter, behängd med olikslipade prismor av droppar, ovaler och piggar, originalskål i opalinglas, sparljus, botten med akantusbeslag och pinjekotte, höjd 80 cm, prismor med obetydliga skador
2330
2017-06-07