Ampel, sengustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

34000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

AMPEL, sengustavianskt stockholmsarbete, för tre ljus, brännförgylld brons, takfäste med plym, kedjor i mässing, stomme med fasetterade bågar krönta av lejonmaskaroner respektive ljuspipor med lösa manschetter, behängd med olikslipade prismor av droppar, ovaler och piggar, originalskål i opalinglas, sparljus, botten med akantusbeslag och pinjekotte, höjd 80 cm, prismor med obetydliga skador

2330

2017-06-07