Anders Montan, Sydländsk gatubild
Klubbat för:
7000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
ANDERS MONTAN
1845-1917
Sydländsk gatubild
Signerad och daterad Montan 1876. Olja på duk, 41 x 31,5 cm.
.
Anders Montan föddes 1845 i byn Broddarp i Västra Ingelstads socken. Ingen i omgivningen anade väl då att skånepojken en dag skulle bli en så skicklig målare att även Sverige var för litet. Inte heller att han 30 år senare skulle leva på uppdrag från storföretag som Kruppverken i Tyskland. 1864 började den unge Montan studera till ingenjör i Köpenhamn, men intresset för måleriet tog över och efter bara ett år bestämde han sig. Det var målare han skulle bli. 1865 fortsatte Montan sina studier vid danska konstakademien och under ledning av skickliga lärare som Marstrand, Vermehren, Roed och Simonsen. Elevstudierna i måleri fortsatte vid Konstakademien i Stockholm 1869 - 1871, för bland andra August Malmström.
.
Precis som kollegerna var Montan nyfiken på Europa och efter några år i Sverige drog han vidare till Tyskland. Det är nu han blir känd som en skicklig ljusmålare av sin samtid. Faktum är att den unge svenskens bilder från Krupps stålverk väckte sådan beundran att de spreds som vykort i Tyskland.
.
Auktionens målning är utförd ute i det fria - "en plein air"- och andas luftigt friluftsmåleri, och det är här tydligt att Montan tagit till sig de nya vindarna från konstens huvudstad Paris. Montan anslöt sig tidigt till det framväxande friluftsmåleriet, där konstnären målade framför motivet istället för i ateljén. Den nya skolan uppstod i Frankrike i mitten av 1800-talet för att senare vinna många anhängare bland svenska konstnärer. Anders Montan gick med i Opponenterna mot Konstakademien 1885 och deltog 1886-1891 i Konstnärsförbundets utställningar hemma i Sverige.
.
Han blev kvar i Tyskland under 39 år fram till sin död 1917 då första världskriget rasat i tre år.
3051
2017-06-08