Anders Zorn, Cigarettrökerska II

Klubbat för:

18000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

ANDERS ZORN
1860-1920
Cigarettrökerska II
Signerad med blyerts Zorn. Etsning, 1891, tryckt på van Gelder Zonen papper, 15,9 x 12 cm.

PROVENIENS
Hugo och Carin Alfvén i gåva från Anders Zorn. Därefter i Carin Alfvéns barnbarns ägo.

LITTERATUR
Asplund 62, Hjert & Hjert 44, ZG 62

3043

2017-06-08