Anders Zorn, Porträtt föreställande Johanna Bauer
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
25 000-30 000 SEK
ANDERS ZORN
1860-1920
Porträtt föreställande fröken Johanna Bauer
Signerad och daterad Leonard Zorn pinxit 1878. Kol och täckvitt, 38 x 26 cm.
Ett liknande verk föreställande Johannas syster Selma såldes på Uppsala Auktionskammare, Klassiskt, 2013, katalognr 713. Systrarna Johanna och Selma var döttrar till Bryggmästare Bauer, troligen från Tammerfors, Finland
PROVENIENS
Bukowski Auktioner, nr 446, 1986, katalognr 31
LITTERATUR
Gerda Boëthius: Zorn- Tecknaren, Målaren, Etsaren, Skulptören, Stockholm 1949, upptagen i registret för 1879, sidan 536 (Frökn.Johanna och Selma Bauer T vardera 38 x 26 s.60)
Gerda Boethius skriver:
"Svartkriteporträtten från denna tid äro ofta av mycket hög kvalitet. De äro utförda i samma maner som tidigare, men med mera parallella, tätställda, ofta diagonala streck mot en från och med vintern 78-79, ej sällan laverad botten. D.v.s han lade en ton på pappret, som han sedan arbetade mot och lade in kalla toner med vit täckfärg. De flesta äro ovala och signerade L., Leon. eller Leonard sammanskrivet med Zorn med skrivstil. Detta intensiva arbete med porträtt utvecklade Zorns snabba iakttagelseförmåga, stegrade hans psykologiska intresse och gav honom en säkerhet i teckning, som han alltid skulle ha nytta av.
Nyårsdagen 1877 har Zorn signerat ett i blyerts tecknat porträtt "Hulda Lundgren", som visade en förvånande säkerhet hos en ännu ej 17-årig elev.
Redan vid denna tid hade både lärare och de äldre kamraterna på Konstakademien alltmera börjat uppmärksamma att Zorn var en naturbegåvning av Guds nåde. "När Zorn kom" skrev vännen Bruno Liljefors, "var det inte nyheten som frapperade, utan att han var så bra, så svindlande bra!"
En stor del av Zorns lediga tid ägnade han åt porträtteckning. För en ringa summa, 5-15 kr, gjorde han porträtt i blyerts eller svartkrita, ibland förhöjda med vit täckfärg i glansdagrar.
I alla porträtten visar han en stor förmåga att karakterisera, ej blott att få fram yttre likhet. Han drev genren med svartkritsporträtt till mästerskap och lyckades tack vare denna konstgren att dryga ut sina tillgångar, så att han åtminstone tidvis fick studiero under terminerna.
Ett vackert och intressant minne av den unge elevens ouppmärksamhet under lektionerna finns ännu bevarat i den Jacobsenska samlingen. Det är en liten teckning av ett leende flickansikte, ritat på gråpapper, förtjusande i sin skälmska grace. Legenden förtäljer att det ritades av Zorn under en lektion, kanske i perspektivlära, men då professorn oförmodat närmade sig, knycklade Zorn ihop det i handen och kastade det på golvet. Där hittades det av hans kamrat Jansson, sedermera konservator vid Nationalmuseum, som slätade ut det och fick Zorn att underteckna det. Hans signatur var som bekant denna tid och flera år framåt Leonard Zorn. / s 19 Tor Hedbergs Zorn
3083
2017-06-08