Armlänstol, Jämtland/Härjedalen

Klubbat för:

16000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

ARMLÄNSTOL, 1800-talets första hälft, Jämtland/Härjedalen, träskuren dekor, originalmålad i blått och rött, rygglän med voluter, korslagd bricka med stjärna, armlän och sarger dekorade med karvsnitt, svängda framben med tassformade avslut, smärre skador, lagningar och bättringar

2407

2017-06-07