Armlänstol, Jämtland/Härjedalen
Klubbat för:
16000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
ARMLÄNSTOL, 1800-talets första hälft, Jämtland/Härjedalen, träskuren dekor, originalmålad i blått och rött, rygglän med voluter, korslagd bricka med stjärna, armlän och sarger dekorade med karvsnitt, svängda framben med tassformade avslut, smärre skador, lagningar och bättringar
2407
2017-06-07