August Hagborg, Månsken i Normandie

Klubbat för:

26000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

AUGUST HAGBORG
1852-1921
Månsken i Normandie
Signerad Hagborg. Olja på duk, 38 x 51,5 cm.
.
Månens sken reflekteras effektfullt i havet och i luften sveper ett silvergrått dis fram över vattnet i slöjliknande formationer. Auktionens målning Månsken i Normandie vittnar om att August Hagborg hade en sällsynt känsla för ljuseffekter och färgbehandling. Här finns inga figurer, bara havets stämningsfulla stillhet och i kanalkustens milda dis är Hagborgs ljusa och lätta kolorit som bäst.
.
August Hagborg anlände till Frankrike 1875. I boken Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-1885 av konsthistorikern Viggo Loos, omskrivs de mindre landskapsstudier som Hagborg utförde i det fria i Normandie och Bretagne som tillhörande det bästa i hans produktion och dessa verk ges också en betydande plats i det svenska friluftsmåleriets utveckling:
"Sitt bästa ger Hagborg i de smärre studiernas valörrealism."
Viggo Loos ger sedan tre exempel: Vid havet som är utförd 1878 och ägs av Lunds Konstmuseum. Målningen omnämns speciellt för sina pärlgrå skiftningar. De andra två är Från Normandiekusten, också den utförd 1878, och slutligen Kustlandskap, Normandie.
Viggo Loos fortsätter:
"Hos både Salmson och Hagborg blev det berättande innehållet i salongstavlorna ett retarderande moment. I studierna återknöts de till den fond av artistisk känslighet och omedelbart naturstudium, som friluftsmåleriets genombrott medförde."
.
August Hagborgs konstnärliga och kommersiella framgång var ingen slump. Genombrottet 1879 med den prisbelönade och av Luxembourgmuseet inköpta duken Lågvatten i La Manche rönte stor uppmärksamhet i Paris. Kritiken var översvallande. Den svenske målaren med sitt stora skägg kunde nu byta ut sin ateljé på rue Gabrielle mot en elegantare på boulevard Rochechouart.
.
Författaren och konsthistorikern Georg Nordensvan ger i Svea 1884 en liten inblick i hur stor Hagborg framgång faktiskt var när han blev den "uppburne Pariskonstnären på vars dörr konsthandlarna klappar och framför vars i rad uppställda arbeten spekulanter sitta på divaner, mönstrande de halvfärdiga dukarna och görande sitt val bland de tavlor, som ej blivit sålda på förhand."

3062

2017-06-08