Augusta Jensen, Elegant kvinna i salongsinteriör
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
40 000-50 000 SEK
AUGUSTA JENSEN
1858-1936
Elegant kvinna i salongsinteriör
Signerad och daterad Augusta Jensen, Willa Bo 1895. Olja på duk, 76 x 53,5 cm.
.
Augusta Jensen var en lysande porträttmålare, men hennes verk är sällsynta på auktion. Många av dem förstördes när ateljén på Orrholmen i Karlstad eldhärjades kort efter hennes död. Värmlands Museum har i dag den största samlingen av Augusta Jensens verk.
.
Augusta Jensen, dotter till brukspatron Andreas Elieson, föddes 1858 i Grums. Bara 19 år gammal reste hon till Düsseldorf på egen hand och studerade måleri i tre år för Bengt Nordenberg. 1883 bar det av till Paris, året efter till Italien och Capri. I likhet med andra nordiska konstnärer som Anshelm Schultzberg, Lotten Rönquist, Marie och P.S. Kröyer fascinerades hon av ön och dess invånare. Det är under de här åren som Augusta Jensens konstnärskap blommar ut.
3080
2017-06-08