Automat med speldosa, 1800-talets andra hälft
Klubbat för:
15000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
AUTOMAT med SPELDOSA, 1800-talets fjärde kvartal, sannolikt Frankrike, i form av violinist klädd i 1700-talsdräkt, manuell speldosa, figurens bägge armar rörliga, biskviporslin, papier maché, papper, textil och trä, samtida trälåda medföljer, höjd 27,5, 14,5 x 17 cm, smärre slitage och skador
PROVENIENS:
Given som födelsedagspresent på femårsdagen 1885 till Robert Sällberg (1880-1936), sedermera polisdomare, Monténska huset, Stockholm
därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare
2295
2017-06-07