Axel Sjöberg, Trutgrundet
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
40 000-50 000 SEK
AXEL SJÖBERG
1866-1950
Trutgrundet (Månsken)
Signerad Axel Sjöberg. Olja på duk, 111 x 156 cm.
Utförd 1902-03
.
PROVENIENS
Sveriges Allmänna konstförenings konstlotteri 1911
Advokat Johannes Waldenström, Stockholm
Beijers Auktioner, höstauktion 1990, katalognr 273
.
UTSTÄLLD
Konstnärsförbundets vårutställning, Konstnärshuset, Stockholm 1904, katalognr 59 (1.800 kr)
Konstnärsförbundets minnesutställning, Konstnärshuset 1905, katalognr 459
Axel Sjöberg - bland kobbar och skär, Sven-Harrys konstmuseum, Stockholm 2016-2017
.
LITTERATUR
Georg Nordensvan: SAK publ XLI, 1932, En historik och jubileumsskrift 1832-1932, avbildad sidan 244
Sten Karling: Axel Sjöberg, SAK publ LXIX, 1960, omnämnd sidorna 179-183 och avbildad sidan 179
Olle Granath & Elsebeth Welander-Sjögren, Axel Sjöberg: Bland kobbar och skär, utställningskatalog 2016, avbildad
3026
2017-06-08