Baljfåtöljer, sengustavianska av Ephraim Ståhl
Klubbat för:
36000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21), ett par baljfåtöljer, sengustavianska stockholmsarbeten, dubbelsignerade ES, träskuren dekor och pastellage, sarger med bladstav, framben med överkragning, bladhölstrade kannelerade framben, sabelformade bakben, sannolikt originalstoppning, slitage, smärre dekorbortfall
2387
2017-06-07