Baljfåtöljer, sengustavianska av Ephraim Ståhl

Klubbat för:

36000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21), ett par baljfåtöljer, sengustavianska stockholmsarbeten, dubbelsignerade ES, träskuren dekor och pastellage, sarger med bladstav, framben med överkragning, bladhölstrade kannelerade framben, sabelformade bakben, sannolikt originalstoppning, slitage, smärre dekorbortfall

2387

2017-06-07