Banketter, gustavianska av Johan Erik Höglander

Klubbat för:

18000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

JOHAN ERIK HÖGLANDER (stolmakare i Stockholm 1777-1813), ett par banketter, gustavianska stockholmsarbeten, signerade IEH varav den ena svagt, märkta med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, klädda armlän, bladhölstrade stolpar, sarg med bladstav, hörnfleuroner, avsmalnande kannelerade ben med bladhölster, bemålade och bronserade, smärre skador och lagningar, förstärkningar

2410

2017-06-07