Bergèrer, parisarbeten i empire

Klubbat för:

44000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

BERGERER, ett par, parisarbeten i empire, i kretsen av Jacob Frères, i den egyptiserande stilen, stomme av bok, fanerad och massiv mahogny, skulpterad dekor av sfinxhuvuden och tassfötter, smärre slitage

LITTERATUR:
Christie´s, Important mobilier et objets d´Art, Paris, 17 December 2003, Sale 5070, lot 196, jämför mycket snarlik bergère stämplad Jacob Frères

2374

2017-06-07