Bergsmansyxa, barock, Dalarna

Bergsmansyxa, barock, Dalarna
Bergsmansyxa, barock, Dalarna
Bergsmansyxa, barock, Dalarna
Bergsmansyxa, barock, Dalarna
Bergsmansyxa, barock, Dalarna
Bergsmansyxa, barock, Dalarna
Bergsmansyxa, barock, Dalarna
Bergsmansyxa, barock, Dalarna

Klubbat för:

13000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

BERGSMANSYXA, barock, 1700-tal, Dalarna, stål med inläggningar av pärlemo, nacken mässingsskod med graverad sköld och korslagda dalpilar under krona, sidorna med graverad växtornamentik och stjärna inom cirkel, skaft av profilerad mahogny med avslutande mässingshylsa och smidd järnten, yxan 14 x 5,5 x 1,5 cm, total längd 88 cm

PROVENIENS:
Greve civilingenjör Hans Gotthard Wachtmeister (1874-1950), Malmö

Wachtmeister blev ingenjör vid Sala-Gysinge-Gävle järnvägsbyggnad 1899, byråingenjör vid Falun-Västerdalarnes Järnväg 1900, och var avdelningsingenjör där 1902-1903.

En så kallad bergsmansyxa användes som promenadkäpp och statusmarkör. Den var även ett verktyg som användes för att bestämma bergarter. Genom att knacka i sten med eggen på yxan så kunde bergsmannen höra på ljudets klang om malm fanns att utvinna ur berget.

2270

2017-06-07