Bonbonjär, Rörstrand 1771, fajans
Klubbat för:
15000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
BONBONJÄR, Rörstrand 1771, fajans med målad dekor i grönt, gult och manganviolett, i form av melon liggande på blad, märkt Rörst 19/7 71 10 daler kopparmynt samt målarsignatur H (Johan Hammarstedt 1761-1772 eller Jan Hillerström 1762-), höjd 12,5, längd 22,5 cm, smärre nagg, lagningar och retuscher, fatet med smärre spricka
LITTERATUR:
Åke Stavenow och Margareta Cramér: Katalog över Josef Sachs samling, Stockholm 1951, jämför nr 206 & 207, plansch 50
Ann Marie Herlitz-Gezelius: Rörstrand, Lund 1989, sidan 23, jämför monokrom bonbonjär från samma år
2249
2017-06-07