Bordsgarnityr, Napoleon III

Bordsgarnityr, Napoleon III
Bordsgarnityr, Napoleon III
Bordsgarnityr, Napoleon III
Bordsgarnityr, Napoleon III
Bordsgarnityr, Napoleon III
Bordsgarnityr, Napoleon III
Bordsgarnityr, Napoleon III
Bordsgarnityr, Napoleon III
Bordsgarnityr, Napoleon III
Bordsgarnityr, Napoleon III
Bordsgarnityr, Napoleon III
Bordsgarnityr, Napoleon III

Klubbat för:

36000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

BORDSGARNITYR, tre delar, Napoleon III, matterad och polerad förgylld brons, malakitfanér, basen på klövfötter, tre sittande hundar, mitten med pelare och tazzaformad disk, ena krönt med jaktroféer och ymninghetskorg med ekorre, höjd 19-46,5 cm, smärre slitage och skador, sannolikt ursprungligen med glasskålar

LITTERATUR:
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2015, nr 1156, jämför ett par tazzor med påfåglar, sannolikt av samma tillverkare

2286

2017-06-07