Bordsgarnityr, Napoleon III
Klubbat för:
36000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
BORDSGARNITYR, tre delar, Napoleon III, matterad och polerad förgylld brons, malakitfanér, basen på klövfötter, tre sittande hundar, mitten med pelare och tazzaformad disk, ena krönt med jaktroféer och ymninghetskorg med ekorre, höjd 19-46,5 cm, smärre slitage och skador, sannolikt ursprungligen med glasskålar
LITTERATUR:
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2015, nr 1156, jämför ett par tazzor med påfåglar, sannolikt av samma tillverkare
2286
2017-06-07