Bordsskiva, 1700-tal, pietra dura
Klubbat för:
42000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
BORDSSKIVA PIETRA DURA, 1700-tal, Italien, carraramarmor med inläggningar av olikfärgad marmor i form av listverk, mitten med kompassros, senare underrede i järnsmide och mässing, höjd 49, 127 x 77 cm, slitage och skador
PROVENIENS:
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2010, nr 2584
2266
2017-06-07