Bordssurtout, Moskva, av Pyotr Petrov
Klubbat för:
26000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
BORDSSURTOUT, Nikolaus I, Moskva, av firma Pyotr Petrov (bronsgjutare verksam i Moskva omkring 1830-1835) signerad M P P i kyriliska bokstäver, brännförgylld brons, fotplatta på tassfötter, sarger med palmettdekor, handtag i form av sammanflätade ymnighetshorn, ställ för två flaskor samt bärhandtag av sittande putti med blomsterkrans, fasetterade flaskor i mörkblå glasmassa, förgyllda lock, höjd 22, 34 x 16 cm, smärre slitage, obetydlig lödning
LITTERATUR:
Igor Sychev: Russian Bronze, Moskva 2003, sidan 171, jämför liknande vinställ av Pyotr Petrov i Statliga Historiska museet i Moskva
Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, sidan 189, jämför ljusstake och detalj av Petrovs stämpel
2283
2017-06-07