Brännvinsskål silver sannol. Linköping 1600-tal

Klubbat för:

22000 SEK

Utropspris

15 000-20 000 SEK

BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, sannolikt en mästare i Linköping 1600-tal, oktogonal, varje sida med graverat renässansornament, genombruten fotkant med tre volutfötter, två konturerade hänklar, invändigt förgylld, diameter 9,5 cm, höjd 6 cm, vikt 124 g, förstärkning vid en fot

LITTERATUR
Jämför Svenskt Silver 1500-1850 Nationalmuseum, plansch sidan 85.

2010

2017-06-07