Byrå, rokoko, av Nils Gladberg
Klubbat för:
55000 SEK
Utropspris
30 000-35 000 SEK
NILS GLADBERG (mästare i Stockholm 1754-1762), byrå, stockholmsarbete i rokoko, fanerad med amarant, jakaranda och lönn, brännförgyllda beslag av brons med dekor av akantus, rocailler och voluter, bukig form, fronten med friser och fält, sidorna med rombmotiv, lådor i al med fyllningar med infällda mässingsband, skiva av kolmårdsmarmor otydligt märkt med rödkrita Gladberg, höjd 82, 110 x 54 cm, smärre fanérskador och lagningar, senare lås
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sid 403 & 417, jämför Nils Gladbergs påskrift i rödkrita respektive lambrekängformer
2346
2017-06-07