Carl Wilhelmson, Liggande flicka
Klubbat för:
34000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
CARL WILHELMSON
1866-1928
Liggande flicka - Vilande
Signerad C Wilhelmson. Olja på pannå, 24,5 x 35 cm.
.
Målningen föreställer Elna Dahl (Lundholm), född 1896, som var elev till Carl Wilhelmson på hans målarskola i Stockholm och även hans modell till ett flertal finstämda porträtt.
3056
2017-06-08